Jdi na obsah Jdi na menu
 


 

Víkendovka 2010

 Jak to všechno začalo? Vlastně jako vždy, v pátek večer společnou večeří, pro některé už mší svatou. K večeři jsme měli čerstvý chleba se sýrem nebo nutelou. Při večeři byly děti rozděleny do třech skupinek po pěti, ve kterých ten večer a celou sobotu soutěžily. Po večeři si děti připravily podložky a začaly se zdobením květináčů ubrouskovou technikou. Dostaly za úkol namalovat si květináč jejich oblíbenou barvou. Potom je čekaly nějaké hry, vyčištění zubů, společná modlitba a honem do spacáků, aby byly na druhý den pořádně odpočinuté. Zatímco spaly, dostaly na Listinu medvídků razítka s medvídky, kterými byly odměňovány za dobré výkony. Ať už samostatně nebo ve skupinkách.

 V sobotu ráno byly některé děti hodně brzo vzhůru a to pro nás bylo znamením, že mají dost sil a my je musíme na další noc pořádně utahat. Den začal budíčkem – píšťalkou, po kterém následovala rozcvička. Děti si zahrály na mrazíka a potom jim Káťa s Mončou předcvičovaly cviky na protažení. Po rozcvičce si doběhly vyčistit zoubky a rychle na snídani. Po ranní rozcvičce si pochutnaly na buchtách, které jim maminky přibalily sebou. K tomu hrnek čaje a mohl začít nejnáročnější den. Děti se podle skupinek připravily na svá stanoviště. Na prvním stanovišti malovaly kelímky, ze kterých pak vyráběly panáčky. Na druhém stanovišti podstoupily vědomostní kvíz, ve kterém byly velice úspěšné a potom opět na uvolnění pokračování ve výrobě květináčků. Protože zatím děti moc neběhaly a svítilo sluníčko, vymyslely jsme jim s Peťou hru, ve které přenášejí vodu z jedné nádoby do druhé, a to v puse. Dětem se tato hra velmi líbila, takže se nakonec hrála dvakrát. Pak už je čekala svačinka – jablko. Po svačině následovala hra na řemesla, kdy děti měly na zádech přilepenou cedulku s řemeslem a pomocí otázek, na které směli jejich kamarádi odpovídat pouze ano/ne měly zjistit, jaké povolání mají na zádech. Potom si děti zahrály ještě nějaké běhací hry a šlo se na oběd. Paní Přibylová nám dovezla sekanou a brambory, dokonce i s polévkou. Někteří jedlíci si došli i přidat. Což byla známka toho, že jim chutná a nás to velmi potěšilo. Po obědě měly děti chvilku na odpočinek. Holky si udělaly v altánku pohodlí při hudbě a hrály si písničky na přání. Kluci si zase povídali v obýváku a hrály karty. Po dopoledním klidu byla na programu návštěva lesa, ale ještě než jsme vyrazily, bylo vyhlášení výsledků dopoledního programu. Pak už jsme se vydaly do lesa, kde nás čekala hra na život a na smrt. Samozřejmě, že ne doslova, ale děti se při ní vyřádily. Část lesa byla rozdělena na tři území, ve kterých byly kartičky jednotlivých družstev. Každé družstvo muselo ubránit své kartičky, ale také ukrást dalším dvěma nepřátelům ty jejich. Po cestě na faru děti dostaly sušenku na svačinu, kterou doplnily jogurtem. Pak následovalo dodělání květináčů, kelímků a další hry, jako například Konzervy a buldoci, nebo Člověče, nezlob se a další. K večeři měly děti zbylé buchty a chleba se sýrem, salámem nebo nutelou. Po večeři si mohly zahrát vytoužený fotbal, zkusit chodit na chůdách nebo si jen tak házet míčem. Mezitím dostaly na Listinu medvídků další medvídky za hru v lese, originalitu květináčů a kelímků a další odměny hodné výkony. Celkové vyhlašování vítězů a rozdávání cen se konalo modlitbou, kterou jsme měly v kapli při svíčkách. Po vyhlašování se děti doběhly vykoupat a pak už jsme společně s Pánem Ježíšem zakončily den modlitbou. A co by to bylo za zakončení, kdyby chyběl večerníček. Děti tentokrát neměly čtenou pohádku, ale dívaly se na film „Jak dostat tatínka do polepšovny.“ Která se jim moc líbila a spaly po něm až do rána.

 V neděli ráno měly děti budíček ještě posunutý, ale protože jsme toho měly ještě hodně před sebou, byla to jen chvilka. Pak rozcvička na probuzení, nacpat bříška, sbalit si své pelechy a tašky a mohlo se jít do kostela na mši svatou, která byla závěrečným bodem celé víkendovky. Pak už si děti vyzvedly rodiče a spokojeně se svými výrobky odjížděly domů.

 Doufám, že se dětem víkendovka líbila a zase s námi na nějakou pojedou. Já jsem si to s nimi moc užila :) ! ! ! A věřím, že moje kolegyně Péťa Paulíková taky :) ! ! !

 

Tereza Přibylová