Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pouťové setkání mládeže 2007

Při příležitosti pouti k Svatému Jakubovi, kterou u nás v Nové Cerekvi slavíme, jsme se rozhodli uspořádat pouťové setkání mládeže. Setkání se konalo o víkendu od soboty 28. července do neděle 29. červnence. Sešlo se nás 15 (Peťa Paulíková, Terez Přibylová, Marťa Blažková, Marky Blažková, Anežka Březinová, Lída Hejdová, Maruška Hejdová, Vojta Březina, Ondra Přibyl, Vašek Paulík, Vašek Peltan, Pepa Železný, Michal Železný, Pepa Hejda, Áňa Přibylová) a Otec David. Nejdříve jsme venku hráli ping pong a ringo a pak jsme se šli chvíli podívat na pouť. Něktří i vyzkoušeli nějaké atrakce. Když jsme se vrátili, začali jsme připravovat ohýnek a holky písničky na večerní adoraci. Pomalu jsme začínali péct kuřata. Museli jsme je péct na dvakrát, protože se na jednou nevešla, ale druhá várka nám trošku zmokla. Tak jsme to rychle sklidili a uvařili si kafe. Když přestalo pršet šli jsme se projít ven. Bylo trochu mokro, tak jsme procházku museli zkrátit. Pak jsme se přesunuli na adoraci, která byla v kostele. Byla moc krásná, aspoň mně se mooc líbila. Po adoraci už byl čas na odpočívání, a tak jsme se odebrali do svých spacáků. V neděli ráno někteří trochu zaspali, tak jsme museli trochu chvátat s přípravou na mši svatou, ale nakonec jsme všechno stihli. Na devátou hodinu jsme šli do kostela. Některé dobrovolnice rozšířili naše ministrantské řady. Po mši už jsme se museli bohužel rozloučit a odjet do svých domovů...        

Nadstavbové setkání animátorů

O víkendu 18. – 20.4. 2009 se konalo nadstavbové setkání animátorů na místní faře v Nové Cerekvi. Scházet jsme se začali v pátek večer po šesté hodině. Nejdříve jsme si rozdělali ohýnek a začali péct špekáčky k večeři. Myslím, že se nám povedli J Pak přišlo na řadu povídání a taky zpívání…Tam jsme měli trošku mezery, ale zase jsme se hodně nasmáli :-D Čas utíkal rychle a zpívání nás tak vyčerpalo, že jsme se začali pomalu připravovat na spaní. Sobotní den měl být náročný, tak jsme si na něj museli dostatečně odpočinout…

V sobotu ráno přijela další část animátorů z Pelhřimova, takže se naše řady vydatně rozrostly. Nejdříve jsme se pomodli a pak následovala chutná, vydatná snídaně, kterou jsme připravily my holky :-p Když jsme si dostatečně naplnili bříška, byla přednáška o českých filmech. Vedl ji Pavel Pokorný a pro všechny byla určitě hodně zajímavá a obohacující. Po přednášce následoval film Spalovač mrtvol… A po filmu už na nás čekalo pečené maso. Za to patří dík Otci Davidovi, který ho pro nás upekl. Po obědě přijela Hanka Pechová, potřebovala pomoc s vystřihováním, a tak jsme všichni společně vystřihovali a také zpívali ;-) Pak jsme pokračovali další přednáškou, kterou si tentokrát připravil Vlastík Sekyrka. Byla o empatii. Po přednášce byla krátká pauzička, na kterou navázaly praktické testy a běhací hra venku. Ta se, myslím, opravdu vydařila, i když nevím, kdo takhle nevyrovnaně rozdělil ty družstva… ;-) Byli jsme slabší… L Vítězům samozřejmě blahopřeji!:-) Když jsme se dostatečně vyběhali, přišla na řadu večeře. Každý si mohl vybrat podle své chuti. Po večeři jsme společně uklidili a při večerní modlitbě poděkovali za celé setkání. Pak už na nás čekal jenom závěrečný film – Klik. Po filmu jsme se museli rozloučit s Pelhřimovskou skupinkou, která odjížděla domů. Pak už jenom večerní hygiena a spát.

Ráno na nás čekala výborná snídaně a pak úklid celé fary. Vše jsme zvládli výborně. Na devátou hodinu jsme se přesunuli do kostela, kde jsme se společně s celou farností účastnili mše svaté. A to už byl úplný závěr celého setkání, rozloučili jsme se, utřeli slzu a odjeli do svých domovů.

Poslední animátorské setkání

Závěrečné animátorské setkání se konalo o víkendu 4.-6.5. 2008, tradičně u nás v Nové Cerekvi. Sešli jsme se v pátek večer a společně jsme si vychutnali pečené prase. Byla tam většina animátorů, z naší farnosti Peťa Paulíková a Anička Přibylová, Otec David Henzl, Otec Václav Šika z Horní Cerekve a Otec Jaromír Stehlík z Pacova. Páteční večer měl volnější program, většinou jsme si povídali a nebo zpívali. Ve 22:00 jsme se společně pomodlili u ohně. Kdo chtěl mohl jít spát. Druhý den ráno jsem začali společnou snídaní. Po ní následovalo rozdávání animátorských triček a Pavlova přednáška. Vrcholem dopoledního programu byl výborný oběd, který pro nás uvařily kuchařky z Domova důchodců z Proseče-Obořiště. Po obědě jsme se přesunuli do kostela. Zde jsme prožívali mši svatou, kterou pro nás sloužil Otec David. Po mši jsme se vrátili zpět na faru. Posilnili jsme se před Vlastíkovou přednáškou, která následovala. Týkala se sebedůvěry a všeho kolem ní. Protože už jsme byli všichni ztuhlí, vyrazili jsme ven na procházku, abychom se trochu provětrali. Cestou jsme si zahráli nějaké hry a zase se vrátili na faru. Tady už pro nás Janča Šašková připravila výborný gulášek. Povečeřeli jsme a šli jsme prohlížet prezentaci, kterou pro nás připravila Maruška Blažková. Prezentace shrnovala celé tři roky animátorského kurzu. Dále jsme sledovali scénky, jejichž hlavním hrdinou byl Vlastík Sekyrka. Po večerní modlitbě jsme se odebrali spát. V neděli ráno po snídani jsme šli na mši svatou. Na konci jsme byli všichni jmenovitě představeni farnosti: Káťa Hejdová, Maruška Blažková, Jarka Vopálková, Jana Šašková, Vojta Březina, Vláďa Přibyl, Jirka Kopkan, Michal Zlámal, Fanda Blažek, Pepa Hajný, Honza Peroutka, Jirka Bečka, Fanda Čekal, Anička Přibylová, Maruška Březinová, Maruška Smolková, Markéta Hubatová a Peťa Paulíková. Dostali jsme požehnání a vyslání pro  naši službu. Naše poslední setkání jsme zakončili oběd, rozloučili se a rozjeli se do svých domovů. Byly to krásné 3 roky, které jsme společně prožili, hodně jsme se toho naučili, poznali nové přátele a zažili mnoho krásných chvil:-)

Čtvrté animátorské setkání

V Nové Cerekvi se o víkendu od 16. do 18. února uskutečnilo setkání animátorů. Animátoři jsou mladí lidé, kteří se učí pomáhat knězi ve farnosti s přípravou a organizací akcí pro děti a mládež. 

Protože animátoři letos svůj tříletý kurz ukončí, naučili se svá setkání připravovat sami. Tento víkend měli na starosti převážně animátoři z Pelhřimova společně s Peťou Paulíkovou(-animátorka z naší farnosti). Celé setkání měli výborně připravené, kdo tam nebyl, ten o hodně přišel. V pátek večer jsme poslouchali písně skupiny U2 a Pavel Pokorný nám objasnil, co všechno taková píseň může skrývat. Po večerní modlitbě, jsme se odebrali na kutě. Druhý den ráno nás čekala rozcvička, raní modlitba, snídaně a přednáška Pavla Pokorného na táma: "Křesťanství v kultuře" Dopoledne jsme ještě stihli prodiskutovat divadelní hru Čekání na Godotta od Samuela Becketta, kterou jsme měli za úkol přečíst. Následoval oběd, který probíhal netradiční formou, protože jsme všichni měli svázené ruce. Po obědě měl přednášku tentokrát Vlastík Sekyrka o lásce a předmanželské čistotě. V odpolední programu byla také zařazena hudební soutěž, ve které jsme si mohli ověřit svůj přehled a znalosti písní a jejich autorů. Večer jsme všichni usedli k jednomu stolu a povečeřeli. Následně jsme se přesunuli do kaple k večerní modlitbě, která byla doprovázená zpěvem a kytarou. Po modlitbě se s námi někteří účastní rozloučili, protože jejich povinnosti už na ně volaly. Ostatní šli shlédnout film, tentokrát byl vybrán "Dogville". Většině už po náročném dnu moc sil nezbylo, a tak jsme šli spát. V neděli ráno jsme se už jenom nasnídali, společně šli do kostela na mši svatou, uklidili faru, rozloučili se a odjeli každý do svých domovů.                                                                           (16.-18.2.2007)

Animátoři potřetí a potřetí v Nové Cerekvi

Čekali nás poslední Animátoři v tomto roce, a to 14.- 16. prosince. Sešli jsme se jako obvykle v pátek večer v Nové Cerekvi na faře, kde jsme se společně navečeřeli, zahráli si několik zábavných her, pomodlili se a šli si pořádně odpočinout na nejnáročnější a nejdelší den z celých Animátorů. V sobotu ráno nás nečekala rozcvička, ale ranní mše sv., kterou vedl Otec David. Pak snídaně a po ní už přednáška Otce Davida na téma Katechismus, při které jsme měli zahrát scénku o stvoření světa.Hráli jí tři osoby, Otec, Syn a Duch Svatý, pro některé to bylo těžké, ale všichni to nakonec zvládli. Před obědem jsme se šli proběhnout ven, kde jsme hráli hry. K obědu bylo kuře s bramborem a kdo chtěl, mohl si dát ještě mrkvový salát. Ke konci odpoledního klidu nám přišel pan Miroslav Gabriel Částek říci něco o divadle, které bylo naplánované od 17:00, jak pro nás Animátory, tak pro celou farnost. Také nám řekl něco o sobě. Když jeho povídání skončilo, následovala Vlastova přednáška o ASERTIVITĚ. Po skončení této přednášky jsme se přesunuli do kostela,kde pro nás měl připravené divadlo již zmíněný pan Částek.Tato hra se jmenovala „Vražda v katedrále“ a byla o Tomáši Becketovi. Touto hrou nám chtěl přiblížit těžký život Tomáše Becketa a myslím, že se mu to velice povedlo. Z kostela jsem se přesunuli zpátky na faru, navečeřeli se, vyplnili pár testů týkajících se Vlastíkovi přednášky a ještě proběhla večerní modlitba. Pak už následoval film se jménem „Deník mé lásky.“ Tento film byl krásný:). Po filmu se šlo spát..J.. V neděli ráno jsme se nasnídali a připravili na mši sv., kterou jsme měli s celou farností. Hned po mši sv. proběhlo hodnocení celého víkendu a také jsme odhlasovali barvu plakátu na Groove Castle. Ještě se trochu poklidilo a odjížděli jsem domů. Další Animátoři, na kterých se opět všichni setkáme, budou v únoru.                                                       (Teri Přibylová)  

Druhé animátorské setkání


Druhé setkání Animátorů V. – Východ. Setkali jsem se o víkendu 16. – 18. listopadu na faře v Nové Cerekvi….všichni jsme se měli sejít do 18:00 hodin. Protože byla horší cesta, tak Vlastík s Pavlem dorazili asi v půl sedmé s plným autem jídla a potřebných věcí, které jsme nanosili v několika minutách na faru a připravovali se na společnou večeři. Po večeři, která byla dobrá, jako vždy, jsme se přesunuli do naší „klubovny“ a připomněli si jména. Protože celý víkend měl být na téma komunikace ihned jsme se do ní pustili. Každý dostal na záda lístek s povoláním a pokládáním otázek, na které se odpovídalo ano/ne, musel zjistit, co má za povolání. Mezi nejzáludnější a nejtěžší patřil kat a revizor. Pak následovaly hry, při kterých jsme používali neverbální komunikaci. Nebylo jednoduché řadit se podle velikosti, věku nebo velikosti dlaně, ale nakonec se nám to až na drobné chyby povedlo. Po hrách už byl čas na společnou modlitbu, po které si každý našel nějaké to místečko, kde by složil hlavu. Čekala nás náročná sobota, a tak si chtěl každý odpočinout. V sobotu nás ráno čekala rozcvička, kterou opět vedl „Březka“. Po rozcvičce snídaně a první přednáška. Měl jí Pavel a týkala se hlavně knihy Exodus, ale i zbylých knih Mojžíšových. A taky jsme si rozebrali desatero. V dopoledním programu byla i hra venku. Vodili jsme se po zahradě se zavázanýma očima, což bylo dost zajímavé, ale rozhodně nám to pomohlo, abychom se mohli pořádně soustředit na poutavý výklad. Dopoledne bylo zpestřené ještě o jednu zajímavost. Pavel nám převyprávěl příběh a my jsme měli rozhodnout, kdo v příběhu měl největší a kdo nejmenší vinu. Vytvoření tabulky, která obsahovala šest jmen byl docela problémek pro 6 nebo 7 lidí natož pak pro 14 a ještě složitější to bylo pro všechny. Ale nakonec jsme se domluvili. Po vyřešení tohoto problému nás čekal gulášek. Po výborném obědě jsme dostali čas na odpočinek a načerpání sil na dlouhé odpoledne. V půl třetí začala Vlastíkova přednáška o komunikaci. Bylo to velice obsáhlé téma, které bylo prokládáno psychologickými testy, taky svačinkou, praktickými ukázkami, kdy přišel na řadu opět „Březka“, který dělal figuranta. Zahráli jsme si i zajímavou hru elektriku. Vytvořili jsme dvě řady a sedli si k sobě zády. Vlasta vyslal současně signál stisknutím ruky a vyhrála ta řada, která rychleji vzala na konci šátek. Po přednášce byla večeře a po večeři společná modlitba. Tentokrát zpestřená o příjezd o. Davida. Po společném modlení následoval film Hlas moře. Byl natočen podle skutečné události, kdy se ochrnutý člověk rozhodl, že zemře. Soudy mu však nechtěly povolit legální euthanasii, a proto ji provedl za pomoci svých přátel. Podle mě to bylo hodně smutné, ale zajímavé. Pak už nezbývalo nic jiného, než se umýt a jít spát. Ráno byla snídaně a po snídani společná mše s farností. Po mši svaté nás čekalo hodnocení celého víkendu, úklid a postupný odjezd domů. Myslím, že se setkání povedlo a i hodnocení o tom vypovídalo. Všichni se určitě těší na naše setkání v prosinci.


První animátorské setkání


Konečně jsme se všichni dočkali. V pátek 26.10.2007 v 18:00 začal nový dvouletý animátorský kurz…

Sešli jsme se na faře v Nové Cerekvi. Bylo nás tam opravdu hodně, protože nás přijeli motivovat i absolventi z minulého kurzu, kteří se o nás také celý víkend starali. První dojem mohl zapůsobit různě, byl to totiž docela chaos, protože se rozhodovalo, co kam se dá, kde co bude, kdo kde bude a tak podobně. Když se všechno trochu zklidnilo, byla večeře.  Rohlíky, chleba, sýry, salám, máslo, zelenina, buchty a čaj. Po večeři začalo velké seznamovaní. Nejdřív byla prezentace našich předchůdců. Vyprávěli nám o tom jaké to bylo, co dělali a co nás čeká. Celá prezentace měla motivační účel, který splnila. Po představení animátorského kurzu přišlo na řadu představování nás, jednotlivých účastníků. Nejprve řekl každý svoje jméno, bydliště a věk. Jak všichni jistě čekali, udělali jsem si v tom pěkný zmatek a tak podstatou první společné hry bylo získávání informací o druhých. Šlo taky o to, abychom přišli do kontaktu s druhými. Po vyčerpávajícím seznamovaní přišla první společná večerní modlitba, která byla opravdu krásná. Po modlitbě už byl čas na to, aby si každý našel místečko na spaní, umyl se a šel odpočívat a nabírat síly na náročnou sobotu.

Budíček v 7 hodin byl pro někoho na sobotu asi docela brzo, ale program byl tak plný, že nebyl čas ztrácet čas spaním. Protože bylo velice důležité, aby nám to celý den myslelo, nezbylo nám nic jiného než si dát rozcvičku. Vedl ji Vojta Březina, zkušený animátor. Do rozcvičky vložil i opakování jmen, což bylo velice praktické stejně jako vyklusání se kolem kostela. Po rozcvičce snídaně, která byla v celku stejná jako večeře. A potom už první přednáška, kterou měl Pavel. Začal povídáním o Bibli a jejích částech postupně přešel ke Starému zákonu, kde vysvětlil, že jednotlivé knihy, které obsahuje nebyli napsány, tak jak jsou seřazeny právě ve Starém zákoně. Nakonec se věnoval knize Genesis. Jeho přednáška nás posluchače zaujala. Po krátké přestávce jsme se rozdělili do skupin, ve kterých jsme připravovali scénky příběhů ze Starého zákona. Scénky byly různé např. o odchodu Abraháma ze země, o Adamovi a Evě, o Ezauovi a Jákobovi nebo obětování Izáka. Scénky byly moderně zpracovány. Jedna se odehrávala v prostředí moderní firmy jiná byla zpracovaná jako televizní reportáž. Scénky se nám docela povedly. Po našich hereckých výkonech byl nejvyšší čas na oběd. K obědu bylo rizoto, které nám připravily kuchařky v domově důchodců v Proseči - Obořiště. Po obědě jsme uklidili a čekala nás prezentace Ktiše, kterou měl o. Jaroslav z DCM. Představil okolí Ktiše, při jakých akcích se tam mladí setkávají a jak to všechno probíhá. Prezentace byla zpracovaná formou docela vtipné upoutávky, byla to výborná odpočinková vsuvka před další přednáškou, kterou měl tentokrát Vlastík. Týkala se Osobnosti a Sebepoznání. Vyprávěl nám o jednotlivých povahách a také uváděl příklady knížek, které by stály za přečtení a které naopak nejsou moc dobré. Aby toho na nás nebylo tolik, tak jsme si dali přestávku a v ní nám Vojta vysvětlil „neznámou“ hru na rybáře. Jako odreagování to bylo výborné. Po přestávce Vlastík ještě chvíli povídal a pak jsem dělali různé psychotesty, které byly spíš pro pobavení, ale nebylo to vůbec špatné, naopak nás to pobavilo i když asi ne každý souhlasil se svými výsledky, ale to mu nebylo nic platné. Už bylo skoro 17:00 hodin a to byl nejvyšší čas na mši svatou. Přesunuli jsem se do kostela, kde mši odsloužil o. Jaroslav Karas. Jako již tradičně při mši nás mladých jsme třeba přímluvy říkali sami. Po krásné mši byla večeře. Jedli jsem vše, co na faře zbylo od oběda, od snídaně a vůbec všechno, co bylo k nalezení. Po večeři přišlo na řadu další nacvičování ve skupinkách. Tentokrát bylo naším úkolem představit jednotlivé temperamenty. Každá skupinka zpracovala scénku na jeden temperament. Po předvedení scének a zhodnocení našich výkonů následovala večerní modlitba a pak film. Koukali jsme na film oceněný Oskarem. Film se jmenoval Mise a byl z prostředí Jižní Ameriky, kde jezuité pracovali na obrácení indiánů. Film byl hodně zajímavý, ale možná pro někoho hůře pochopitelný. Filmem byla zakončena sobota -  nejnáročnější, ale nejzajímavější den na animátorech. Každý se odebral do svého pelíšku a šel si odpočinout na neděli.

V neděli jsme vstali v půl osmé a dali si snídani, při které jsem dojedli poslední zásoby, které ještě zbyly. Po snídani měl každý trochu na přípravu na nedělní mši, které jsme se zúčastnili společně s celou farností. Sloužil jí o. David. Při mši svaté se také zmínil o tom, že mezi farníky budeme přicházet častěji a to podobu dvou let, kdy se budeme scházet. Po přesunu zpátky na faru nám byly představeny dvě nové animátorky, které zaujala Davidova prezentace animátorů v kostele a také se s námi chtějí scházet. Na řadu přišlo hodnocení našeho společného víkendu. Podle Vlastíka s Pavlem to čekali horší a já myslím, že až na malé připomínky k programu bylo hodnocení pozitivní. Tak teď už jen uklidit a dát vše na původní místo. Když jsme i tento úkol zvládli byl nejvyšší čas rozloučit se a rozjet se do svých domovů. Každý z nás se asi domů těšil, ale určitě se těšil také na to až se zase v listopadu sejdeme v Nové Cerekvi. První animátorské setkání se povedlo a jistě se všichni těšíme na to další.

                                                                                    (Ondra Přibyl)

Práce s mládeží

O práci s mládeží se v naší farnosti, tak jako v celém vikariátu, stará otec David Henzl. Zavedl setkání animátorů, kteří se již skoro tradičně schází na místní faře v Nové Cerekvi. Těchto setkání se z naší farnosti účastní i Peťa Paulíkova, Markéta Hubatová a Anička Přibylová.

Prázdniny v Prachaticích

Za zmínku stojí i prázdninový výlet do Prachatic. Konal se o letních prázdninách. Vyrazila nás parta ministrantů a Otec David, jeli jsme vlakem do Prachatic, kde na nás čekala otevřená náruč sester Boromejek. Ubytovali jsme se v Domě sv. Jana Nepomuka Neumanna a každý den jsme podnikali nějaký výlet. V programu nechybělo: výlet na Libín, prohlídka místního hospice, koupání v nedalekém koupališti, opékání buřtů, prohlídka Prachatic a kostela a samozřejmě každodenní mše svatá. Výlet nás všechny obohatil a určitě se do Prachatic ještě rádi vrátíme.

 Biřmování

Biřmování v Nové Cerekvi se konalo 30.7.2006. Svátost nám přijel udělit Oted Jiří Paďour, biskup českobudějovický. Celkem tuto svátost přijalo 12 mladých lidí: Zdeňka Hánová, Pavla Kratochvílová, Verča Železná, Pepa Železný, Michal Železný, Vašek Paulík, Peťa Paulíková, Ondra Přibyl, Terez Přibylová, Anička Přibylová + z Českých Budějovic Maruška a Anežka Vargovy. Za celou přípravu vděčíme Otci Davidovi.